Jaoston uutisia

Anttoselle hopeaa ilma-aseiden SMistä Turusta!

 

Ilmapistoolin SM-kilpailut alkoivat perjantaina ikäkausisarjoilla Turun Kupittaalla. Ilmapistoolin M60 sarjassa hienosti hopeaa otti Matti Anttonen tuloksella 363. Jukka Myllykylä oli 14. tuloksella 351 ja Jari-Pekka Savojoki oli 16. tuloksella 335. Y75 sarjassa Pertti Toikka oli 12. tuloksella 286.

Lauantaina vuorossa oli ilmapistoolin N ja M sarjat. Päivän ainoa sasalainen pistooliampuja oli Marja-Liisa Tahvanainen, joka ampui ensimmäisissä Suomen mestaruuskilpailuissaan. Marja-Liisa ampui perusvarman tuloksen 530 ja oli hienosti kymmenes. Sijoitus on hieno saavutus kisojen ensikertalaiselle, koska ilmapistoolin N sarja oli osallistujamäärältään yksi suurilukuisimmista sarjoista peräti 24 ampujalla.

 

4.4.2022

JT

N sarjan ampujia
N sarja, Marja-Liisa

Ilmapistoolin aluemestaruuskilpailut Salossa 6.11.2021

 

Salossa järjestettiin erittäin pitkän tauon jälkeen ensimmäiset ilmapistoolin aluemestaruuskilpilut 6.11.2021. Kisajärjestelyt menivät oikein mallikkaasti ja kisat saatin vedettyä 15 paikkaisella Ollikkalan ilma-aseradalla läpi ilman ongelmia.

Y75 sarjassa kolmannen sijan otti Pertti Toikka tuloksella 301. M60 sarja oli osallistujamäärältään päivän isoin kahdeksalla ampujalla. Tiukassa kisassa neljänneksi tuli Matti Anttonen tuloksella 355 ja viidenneksi Jari-Pekka Savojoki tuloksella 341. SaSAlaisista päivän parhaan suorituksen teki Marja-Liisa Tahvanainen ottaessaan N sarjan kolmannen sijan tuloksella 532, joka oli Marja-Liisan kisaennätys ja uusi seuraennätys.

Kuvia löytyy täältä

7.11.2021

JT

1-.2.9.2018
Pistoolilajien Aluemestaruusklpailut Porissa (50m pistooli) ja Kankaanpäässä (25m lajit)

 

Pistoolilajien Aluemestaruuskilpailut järjestettiin viikonvaihteessa ratakapasiteettien johdosta kahdella paikkakunnalla...

Lauantaina Porista Y sarjan 50m pistoolin joukkueen kultamitalit tuotiin Saloon kokoonpanolla Jarmo Hoikkala, Jukka Kankare, Katja Liimatainen. Lisäksi Jarmo Hoikkala pokkasi kultaa Y70 sarjassa tuloksella 458 ja Katja Liimatainen sarjassa N kultaa seuraennätystä sivuavalla tuloksella 502.

Porin tulokset


Kankaanpäässä jatkettiin lauantaina 25m pistoolilajeilla...
M50 sarjassa Matti Anttonen toi 25m pistoolissa hopeaa ja vakiopistoolissa pronssia, Y75 sarjan Taisto Kilpinen ampui pronssia 25m pistoolissa ja kultaa vakiopistoolissa. Joukkuekilpailuissa Anttonen, Kilpinen sekä Jari Pekka Savojoki sijoittuivat toiseksi sekä 25m pistoolissa että vakiopistoolissa. Katja Liimatainen sai kultaa N sarjan vakiopistoolissa ja 25m pistoolissa.

Sunnuntaina Taisto Kilpinen otti hopeaa olympiapistoolin Y75 sarjassa ja M sarjan pronssin Saloon toi Jukka Kankare. Joukkuellaa Jari Pekka Savojoen kanssa Kilpinen ja Kankare sijoittuivat toiseksi. 

Kankaanpään tulokset

Ruutikauden palkintojenjako. Kuva Mika Liimatainen

Pistoolin ruutiasekauden palkintojenjako pidettiin Ollikkalan ilma-aseradalla 7.2.2017.

 

 

 

 


 

I Matti Anttonen 362 II Mika Liimatainen 357 III Jarmo Hoikkala 354
Joulukilpailuun osallistujat. Kuva Jorma Torvinen

Joulukilpailu 13.12.2016

Tiukka kilpailu käytiin jouluisista herkkupalkinnoista.

Tulokset löytyy Tuloksia-sivulta.

44. Kupittaan Kisat 10-11.12.2016

Sunnuntaina ammuttin pistoolin M ja N sarjojen peruskilpailut ja finaalit. SaSAa edustivat M sarjassa Jukka Kankare ja Janne Terkola. Peruskilpailun neljänneltä tilalta tuloksella 564 ja ensimmäistä kertaa finaalissa ampunut Janne Terkola, jännitti itsensä ulos jatkokierroksilta finaali tuloksella 73,6. Jukka Kankare oli peruskilpailun 25. tuloksella 539.

 

JT 11.12.2016

SM-kilpailut 5.-7.8.2016 Laukaa


25m ja 50m pistoolilajien M ja N -sarjojen SM-kilpailut alkoivat perjantaina Laukaalla olympiapistooliampujien johdolla. Salon Seudun Ampujien Katja Liimatainen osallistui kolmatta kertaa N-sarjan olympiapistooliin ja tälläkin kertaa kotiintuomisina on mitali - pronssinen väriltään. Kultaa vei moninkertainen mestari Mikkelin Ampujien Sari Björnholm ja hopean pokkasi Satakunnan Ampujien Tarja Sorri. "Sari oli selkeä ennakkosuosikki, mutta hienoa että itsekin ylsin taas mitaleille, vaikka tulos huonoksi jäikin." tuumii Katja nykyisestä täytelajistaan, jonka harjoitteluun hän ei aikaa ole käyttänyt. "Vähän hain tuntumaa näitä kisoja silmällä pitäen, mutta muuten menee omalla painollaan. Sekaan mahtui hyviäkin sarjoja ja onnistumisen tunnetta, mutta aika epävarmaa se oli."

Sunnuntaina Katja kilpailee 25m pistoolissa ja vakiopistoolissa "Niinhän sitä taas tässä vaiheessa kautta miettii että liian vähän on tullut kesän aikaan harjoiteltua ja tehdään lupauksia että ens kesänä sitten, mutta perusjutut pitäisi nytkin olla kunnossa..." Jäämme jännittämään sunnuntain kisoja ja tällöin Salon Seudun Ampujien Janne Terkolakin liittyy kisavahvuuteen mukaan samoihin lajeihin.

 

 

25m ja 50m pistoolilajien M ja N -sarjat 5. - 7.8.2016 Laukaa  

 

25m Olympiapistooli sarja N


1.Sari BjörnholmMA928880989180529
2.Tarja SorriSA868289857462478
3.Katja LiimatainenSaSA797382925982467
4.Heli FagerströmIU8485618285694664*X
5.Susanna AhomäkiHSA8571718792604663*X
6.Tiina KivimäkiSsA767475867273456
7.Noora HuotariKaA855942736659384

 


25m Vakiopistooli sarja M


1.Marko RäsänenSUA95979198919056248
2.Heikki OikariTiA98979497839356242
3.Marko TalvitieLehA959494889295558
4.Teemu LahtiLAS90979292939355711*X
5.Kari LaitinenKSA95929893918855710*X
6.Tarmo af UrsinRSA939690909590554
7.Jorma JänttiSUA949592948888551
8.Ari MeinanderLAS92939291929055010*X
9.Kari LeskinenLAS9496898988945509*X
10.Asser VuolaP-HA93949289928854811*X
11.Klaus TupiTSA9294928989925488*X
12.Petri EteläniemiP-HA9690948991885485*X
13.Jaakko SandSUA939785948986544
14.Jyrki LeppäläAlavA959392908489543
15.Timo PaalanenAsAs959391948683542
16.Arvo KoskinenAsAs89968895848854012*X
17.Aleksi PirttimäkiPAS9190949382905409*X
18.Ali TommolaAsAs949291888193539
19.Pekka TimonenOMAS96988987838453713*X
20.Matti KuonanojaOMAS8697878789915379*X
21.Kari EskolaKuusA9393879187865372*X
22.Jarmo SaloLSA92908895888353611*X
23.Janne TerkolaSaSA9289919286865369*X
           

 


25m Vakiopistooli sarja N


1.Ritva KarriKokMAS999194918983547
2.Sari BjörnholmMA959390888593544
3.Anette KälliLehA959584918587537
4.Olga WolkoffESA919190868686530
5.Heini PajalaRaaA949087828674513
6.Jaana SaloHyMAS8793848484795116*X
7.Susanna AhomäkiHSA8886808587855113*X
8.Katja LiimatainenSaSA938778878479508

 


25m Pistooli 60 ls sarja M


1.Marko RäsänenSUA999996989997588
2.Marko TalvitieLehA949795999995579
3.Petri EteläniemiP-HA959398999796578
4.Jorma JänttiSUA989697969298577
5.Ari HuhtamäkiRSA989897989293576
6.Heikki OikariTiA989697949395573
7.Teemu LahtiLAS929494979798572
8.Teijo KimpimäkiJjA949396969696571
9.Pekka TimonenOMAS9494969492100570
10.Tarmo af UrsinRSA93969793949656914*X
11.Timo PohjolainenLievA93959794959556914*X
12.Jaakko SandSUA93939596959756913*X
13.Ari MeinanderLAS96929695959556911*X
14.Joonas KallioSUA94969293949856710*X
15.Asser VuolaP-HA92959899919256710*X
16.Klaus TupiTSA939393959498566
17.Tuomo PassiKA939693969295565
18.Jyrki LeppäläAlavA929396959098564
19.Ali TommolaAsAs95979888929356314*X
20.Kari LeskinenLAS91939496949556312*X
21.Jouko FlemmingTSA91939296959656310*X
22.Eino LähteenmäkiTSA95929498919156111*X
23.Arvo KoskinenAsAs89999793939056111*X
24.Jussi NylundHlAS9390979293965619*X
25.Antti JokinenOMAS93959595948856013*X
26.Aleksi PirttimäkiPAS9193989192955609*X
27.Timo PaalanenAsAs9494939194935597*X
28.Joonas KuuselaSodA8797899498945596*X
29.Sami HaumeNoSA94909392909955814*X
30.Antti PahalahtiLuhA92959396919155813*X
31.Janne TerkolaSaSA94959593908955610*X

 


 25m pistooli, N tulos        
 mestaruusottelu          
 1.Sari BjörnholmMA81010222 
 2.Reetta HynninenPAS61212000 
 pronssiottelu          
 3.Ritva Karri KokMAS71222    
 4.Paula ViitasaariPAS11000    
             
 25m pistooli, N, finaalin 1. vaihtulos        
 1.Sari BjörnholmMA1445122   
 2.Reetta HynninenPAS12124322  
 3.Paula ViitasaariPAS12153211  
 4.Ritva Karri KokMAS1020341   
 5.Elina SilverTSA912132   
 6.Oksana FrojanPAS7012315.  
 7.Anette KälliLehA7223008.  
 8.Katja LiimatainenSaSA602112   
             
 25m pistooli, N, peruskilpailu         
 1.Ritva Karri                      KokMAS 979694989697578  
 2.Sari Björnholm            MA           979891969496572  
 3.Reetta Hynninen        PAS          949294979499570  
 4.Elina Silver                    TSA           949695959493567  
 5.Oksana Frojan              PAS          959495949390561  
 6.Katja Liimatainen       SaSA        969095909296559  
 7.Paula Viitasaari           PAS          939292929492555  
 8.Anette Källi                  LehA        929398948889554  
           
           
          
           
           
          
          
           
           
           
Heikki Uunimäki ampui Y75 sarjan ilmapistooliin uuden seuraennätyksen. Tulos 314.
Ilmapistoolin MK käynnissä. Sarjat Y75, Y70, Y60.
Ilmaolympiapistoolin Y70 sarjan mestaruus Jukka Niemelälle.
Tulos 503

Ilmapistoolin ja ilmaolympiapistoolin mestaruuskilpailut ammuttu

Ilmapistoolin mestaruuskilpailut 29.3.2016

Y75 sarjassa käytiin kova kamppailu voitosta ja voiton nappasi Heikki Uunimäki uudella seuraennätystuloksella 314. Toiseksi ampui Pentti Kataja tuloksella 311, kolmas oli Taisto Kilpinen tuloksella 290.

Y70 sarjassa Jukka Niemelä ei antanut kanssakilpailijoille mahdollisuuksia ja nappasi voiton hyvällä tuloksella 348, toiseksi tuli Pertti Toikka tuloksella 326 ja kolmas oli Pentti Tahvanainen tuloksella 298.

Y60 sarjassa Jarmo Hoikkala ampui voittoon tuloksella 357.

M sarjassa käytiin kanssa kova kilpailu voitosta, voiton ratkaisi itselleen Antti Mäkiranta tuloksella 555, niukasti toiseksi jäänyt Janne Terkola ampui tuloksen 553, kolmanneksi tuli  Mika Liimatainen tuloksella 525.

 

Ilmaolympiapistoolin mestaruuskilpailut 12.4.2016

Y75 sarjassa Taisto Kilpinen ampui voiton ja uuden seuraennätyksen tuloksella 316 (161+155)

Y70 sarjassa Jukka Niemelä ampui voiton tuloksella 503 (249+254), toiseksi ampui Pertti Toikka tuloksella 491 (249+242), Pentti Tahvanainen keskeytti ensimmäisen puolikkaan jälkeen (190).

M sarjassa Mika Liimatainen ampui mestaruuden tuloksella 524 (257+267)

 

 

Lounais-Suomen Aluemestaruuskilpailut 2016, Rauma

 

Lauantai 6.2.2016

Lauantaina ammuttin ilmapistoolin ikämiessarjat joissa oli mukavasti SaSA:laisia mukana.

M50 sarjassa Matti Anttonen oli kuudes tuloksella 356.

Y60 sarjassa saatiin lopulta oikea voittaja kun järjestäjien pienen virheen jälkeen Jarmo Hoikkala julistettiin voittajaksi tuloksella 347. Jorma Torvinen oli yhdeksäs tuloksella 324.

Y75 sarjassa kolmanne sijan otti Taisto Kilpinen, kauden parhaalla tuloksellaan 301.

Y50 sarjan joukkue (Anttonen, Hoikkala, Torvinen) oli toinen tuloksella 1027.

 

Sunnuntai 7.2.2016

Sunnuntaina oli vuorossa M ja N sarjat sekä kisat päättänyt ilmaolympiapistooli.

M sarjassa vaikean alun jälkeen vahvan keskiosan ampunut Janne Terkola oli kolmas tuloksella 557.

Ilmaolympiapistoolin Y70 sarjassa hienosti kolmanneksi ampui Jukka Niemelä tuloksella 493. Pertti Toikka oli neljäs tuloksella 489 ja Pentti Tahvanainen viides tuloksella 410.

Ilmaolympiapistoolin joukkue (Niemelä, Toikka, Tahvanainen) sijoittui Y50 sarjassa kolmanneksi tuloksella 1392. Joukkuetulos on uusi seuraennätys.

7.2.2016

JT


 

 

Maunulan avoimet 23.1.2016

Ensimmäistä kertaa SaSa:a edustanut Jukka Kankare oli perusvarmalla

ammunnallaan seitsemäs Maunulan avoimissa ilma-asekisoissa.

Tulokset tästä


 

 

Lokakuun kisat Kupittaalla 10.10.2015

 

Kupittaalla nähtiin muutama pistooliampuja aloittamassa uutta ilma-asekautta.

 

Parhaiten omista ampujistamme menestyi Jarmo Hoikkala voittaessaan Y60 sarjan

hyvällä kauden avaustuloksella 355.

 

M sarjassa Janne Terkola oli seitsemäs tuloksella 543.

 

TSA:n juttu ja kaikki tulokset täällä


 

 

Katja Liimatainen 8. vakiopistoolissa.

1.Ritva Karri KokMAS 94 92 92 91 94 87550
2.Tiina Jänkälä SodA 90 96 90 91 92 90549
3.Sari Björnholm MA 94 90 93 88 88 87540
4.Kirsti Kaaro KAS 91 90 91 93 81 87533
5.Paula Viitasaari PAS 97 88 84 90 80 86525
6.Olga Wolkoff ESA 87 90 93 84 85 84523
7.Susanna Ahomäki HSA 91 93 83 88 81 84520
8.Katja Liimatainen SaSA 92 92 87 82 81 80514

 


Lauantaina 25m pistoolissa peruskilpailun jälkeen sijalta 7. (548) lähtenyt Katja Liimatainen sijoittui finaalissa lopulta viidenneksi.

25m Pistooli, sarja N                    
               
  Kultamitaliottelu            
  1. Olga Wolkoff ESA 7        
  2. Paula Viitasaari PAS 3        
               
  Pronssiottelu            
  3. Sari Björnholm MA 7        
  4. Ritva Karri  KokMAS 3        
               
  Semifinaali            
  1. Paula  Viitasaari             PAS             13      
  2. Olga Wolkoff                   ESA             9 2    
  3. Sari Björnholm               MA              9 0    
  4. Ritva Karri                         KokMAS    8 1    
 5.Katja Liimatainen         SaSA          80    
  6. Tiina Jänkälä                    SodA          7      
  7. Susanna Ahomäki         HSA             5 3    
  8. Kirsti Kaaro                      KAS             5 1

 


Katja Liimatainen ampui pronssia olympiapistoolin N-sarjassa Laukaalla SM-kisoissa.

1.Sari Björnholm MA 92 86 77 97 94 92538
2.Susanna Ahomäki HSA 82 87 83 92 81 76501
3.Katja Liimatainen SaSA 91 86 70 96 88 63494

 


SM-tulokset

Jarmo Hoikkala oli 7. 50m pistoolissa Y60 sarjassa tuloksella 498.

SM-kisasivut

 


 

SaSA:n kansallisen olympiapistoolin mestaruuskilpailussa ammuttiin uusia seuraennätyksiä.

 

Sarjassa M Janne Terkola ampui uudeksi ennätystulokseksi 551.

Sarjassa Y70 Jukka Niemelä ampui uudeksi ennätystulokseksi 495.

 

Tulokset

 

 

 


 

Kymmenyskilpailun kiertopalkinto Janne Terkolalle.
Ilmaolympian sarjakilpailun kiertopalkinto Mika Liimataiselle.

Ilmapistoolikauden 2014-2015 palkintojenjako pidettiin Ollikkalan radalla.

 

Keskustelua saatiin aikaiseksi ja kahvit sekä pullat nautittua.

 

Kiitokset osallistuneille.

 


 


 

 

 

Arkistokuva.

Pentti Tahvanainen ampui 21.2.2015 Sastamalassa järjestetyissä ilmaolympiapistoolin Lounais-Suomen AM-kisoissa Y70 sarjassa pronssille, tulos 476 (241+235) on uusi seuraennätys.

 

tulokset

Jouluiset herkkupalkinnot
3 parasta

Joulukilpailu 16.12.2014

 

Ampujia ei ihan ruuhkaksi asti mutta tiukka kilpailu herkkupalkinnoista saatiin aikaiseksi.

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Matti Anttonen 90 86 91 92359
2. Jarmo Hoikkala 91 87 91 86355
3. Mika Liimatainen 89 84 90 88351
4. Jorma Torvinen 87 88 89 86350

 

 

osumat löytyvät täältä

Ilmapistoolin tasontarkastuskilpailu 4.7.2014 Ollikkalan ilma-aserata, Salo

 

Tulokset

Sarja N              
Mira Suhonen 95 92 95 94     376
Sari Björnholm 94 94 95 92     375
Anette Källi 91 93 91 93     368
Elina Silver 89 89 88 90     356
               
Sarja Y              
Ari Huhtamäki 93 98 95 92 92 94 564
Tarmo af Ursin 94 94 93 91 92 94 558
Rauno Hartikainen 92 91 92 95 89 94 553
               
Sarja Y20              
Karri Turunen 94 95 91 95 97 92 564
Konsta Kivi 92 92 94 91 95 93 557
               
Sarja Y18              
Joonas Kuusela 88 96 89 94 92 94 553
Niko Roos 91 93 90 92 93 93 552

 

 

 

Ulkoratakausi avattu urheilu-/pienoispistoolikilpailulla.

Ruutikauden ensimmäinen oma kilpailu urheilu-/pienoispistoolilla ammuttiin koleassa säässä sormet kohmeessa. Kilpailu oli samalla ensimmäinen sarjakilpailu.

Tulokset

Puolikas rata taas täynnä ampujia.

Sarjakilpailu II ammuttiin tiistaina 4.2.2014 klo 18:00.

 

Ampujia oli taas löytänyt radalle mukava määrä ja tiukkoja vääntöjä saatiin useita.

Kiitokset osallistujille.

Tulokset löytyy Tuloksia-osiosta.

Y sarja Mika Liimatainen
Y70 sarja Pentti Tahvanainen
Y50 sarja Matti Anttonen
Y sarja joukkue

Ilmaolympiapistoolin aluemestaruuskilpailut Turussa 18.1.2014

 

SaSA oli saanut joukkueellisen ampujia matkaan.

Y70 sarjassa Pentti Tahvanainen ampui pronssia tuloksella 373 joka on uusi Y70 sarjan seuraennätys,

Y50 sarjassa Matti Anttonen ampui hopealle tuloksella 535 joka on myös uusi Y50 sarjan seuraennätys,

Y sarjassa Mika Liimatainen ampui tuloksen 501, sijoitus 10.

 

Joukkue ampui Y sarjan hopeaa, tulos 1409 on uusi seuraennätys.

 

Tarkemmat tulokset löytyvät TSA:n sivuilta.

Tammikuun ilmapistoolikilpailu 7.1.2014

Uusi vuosi aloitettu kilpailujen osalta, tällä kertaa kuvat unohtuivat ottaa mutta ampujia oli taas kerääntynyt mukavasti radan puolikkaan verran. ML

 

Tulokset löytyy täältä.

 

Välipäivä ilmaolympiakilpailu 28.12.2013

 

Vuoden viimeinen kilpailu ja osanottajia taas mukava määrä.

Vaikka laitteita oli vain kolme, saatiin kilpailu ammuttua sujuvasti läpi.

Tulokset löytyy täältä.

 

Kiitokset osallistuneille ja hyvää uutta vuotta!

Alla muutama kuva. ML

Ilmaolympiapistoolirata.
Y60-sarja Jukka Niemelä ja Pentti Tahvanainen
Y-sarja Jaakko Nousiainen
Y-sarja Jarmo Torvinen

Joulukilpailu ammuttiin 17.12.2013

 

Osanottajia oli taas mukavasti koko radanpuolikkaan verran ja saatiin hyvä kilpailu aikaan.

Tulokset löytyy Tuloksia-osion alta.

 

Kiitokset kaikille osallistuneille! Alla muutama kuva. ML

Ampujat tositoimissa.
Palkintoina glögiä, piparia ja suklaata.
3 parasta ampujaa.